blog

BUHAR ODASI'NIN FAYDALARI

Buhar odası genellikle sauna sonrasında kullanılması tavsiye edilen bir tür sıcak odadır. Spor sonrası saunaya girildiğinde saunanın kuru sıcaklığı nedeniyle ter, deri üzerinde kurur. Bu nedenle sauna sonrasında vücutta kuruyan terin atılabilmesi için buhar odası kullanımı tavsiye edilmektedir. Buhar odası, adından da anlaşılacağı üzere odadaki buhar miktarının çok yüksek olduğu bir odadır. Buhar odasında nem oranı % 100’e yakındır ancak sıcaklık 45 santigrat derece ile 60 santigrat derece arasında değişkenlik gösterir. Ortamdaki nem oranının çok yüksek olması üst solunum yolu için de fayda sağlamaktadır.

Spor yaptıktan sonra vücut ter yoluyla toksinleri ve zararlı maddeleri dışarı atar. Ayrıca kaslar da çalışırken tükettiği enerji nedeniyle laktik asit üretirler. Genellikle spor yaptıktan sonra sıcak bir ortamda bulunmak ya da duş almak ter yoluyla vücuttan dışarı atılan ama uzaklaştırılamamış olan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca sıcak ortamda bulunulduğu zaman kan akışı hızlanır ve bu sayede de spor sonrasında kaslarda birikmiş olan laktik asitler oksijen alarak parçalanırlar. Kısacası spor yaptıktan sonra sauna ya da buhar odası kullanımı vücudun daha çabuk toparlanmasını sağlar. Bu nedenledir ki çoğu spor salonunda buhar odası ve sauna kullanımı yaygındır.

Buhar odasındaki nem oranının yüksekliği sayesinde ciltteki nem kaybı az olur ve cilt dışarıdan da aldığı nem sayesinde toksinleri vücuttan uzaklaştırırken sıvı kaybına uğramaz. Ayrıca buhar odasındaki ısı sayesinde dolaşım sistemi hızlanır ve kandaki oksijen miktarı artış gösterir. Vücutta artan oksijen ise spor sonrasında kaslarımızda birikmiş olan laktik asidin daha hızlı parçalanmasını sağlar. Ancak buhar odasını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ortam neminin çok yüksek olması nedeniyle buhar odası kullanımının 15 dakikadan daha fazla olmaması gerekmektedir.

Buhar odası nedir? Buhar odası'nın temel faydaları nelerdir;

Terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar.

Dolaşım sistemini hızlandırarak ve düzenleyerek ayrıca kan proteinlerini arttırarak oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.

Buhar odasının rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi yorgunluk ve stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar.

Spazmlı soluma (Astım, Boğmaca), Soğuk algınlığı, Sinüzit, Bronşit ve Alerjik hastalıklar ile Kireçlenme ve Baş ağrısı tedavilerinde tavsiye edilir.

Vücut direncini arttırır. Buhar, üst solunum yolu zarlarının iltihaplanmasında ve tıkanmasında rahatlama sağlar.

Havayı nemlendirerek boğaz tahrişini iyileştirir.

Buhar, sekresyonu serbestleştirerek boğazdan ve akciğerlerden mukus salgılanmasını uyarır.

Kasları gevşetir ve öksürüğü azaltır.

Mukus zarlarını aşırı kurumaktan korur.

Buhar odası bakımı sonrası kaslardaki ağrı ve sızılar azalır, cilt derinlemesine temizlenir ve ihtiyaç duyduğu nemi tekrar kazanır.

Egzersiz yaptıktan sonra buhar odasına girmek adale ağrılarına sebep olan laktik asidin terleme ile atılmasını sağlar. Bu da daha az kas yorgunluğu anlamına gelmektedir.

Bakım sonrası kendinizi yenilenmiş, tazelenmiş ve yeni doğmuş gibi hissedersiniz.

PAYLAS!